Gospodarka nieruchomościami – dlaczego dotyczy Ciebie i co powinieneś o niej wiedzieć?

Gospodarka nieruchomościami – słyszałeś ten termin? Może obiła Ci się o uszy Ustawa o gospodarce nieruchomościami? Dzisiaj wszystko wyjaśniamy – czym jest gospodarka nieruchomościami, dlaczego Cię dotyczy i co my, pośrednicy, mamy z tym wspólnego? Zaczynamy!

Gospodarka nieruchomościami – co to jest?

Wyobraź sobie wielkie opakowanie puzzli, takie na 5000 elementów. Sporo, prawda? Gospodarka nieruchomościami to jak ta wielka układanka, w której każdy kawałek ma swoje miejsce. Każdy element to dom, mieszkanie, czy nawet plac pod sklepem. Celem gospodarki nieruchomościami jest zadbanie, aby każdy kawałek pasował do reszty i tworzył piękną i spójną układankę.

Gospodarka nieruchomości wpływa na to, ile kosztują nieruchomości, jak łatwo znaleźć mieszkanie oraz jak planowane są przestrzenie wokół nas. To obszar, który łączy bardzo różne dziedziny i jest istotny dla lokalnych społeczności mieszkających w danym miejscu.

Czym jest gospodarka nieruchomościami?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Ustawa o gospodarce nieruchomościami to 1 z najważniejszych aktów prawnych, która reguluje rynek nieruchomości. Co m.in. określa?

  • Obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami,
  • prawa i obowiązki właścicieli nieruchomości,
  • procedury transakcyjne,
  • planowanie przestrzenne itd.

Jest kluczowym aktem prawnym, dbającym o bezpieczeństwo transakcji i rozwój sektora nieruchomości w Polsce.

Obowiązki pośrednika w świetle prawa

Dobrze wiemy, że pośrednik jest zobligowany do realizacji zadań wynikających z umowy pośrednictwa zawartej z klientem. Poza tymi ustaleniami, pośrednik ma obowiązek stosować się do norm ogólnych swojego zawodu, które zostały określone m.in. właśnie w Ustawie o gospodarce nieruchomościami . Przepisy określone w ustawie mają na celu zapewnienie wysokiej jakości usług, szczególnie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa transakcji nieruchomościami

Jakie obowiązki w świetle prawa ma pośrednik?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami – jakie obowiązki ma pośrednik?

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami, pośrednik powinien:

  • respektować przepisy prawa,
  • przestrzegać standardów profesjonalnych,
  • postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
  • wykonywać czynności pośrednictwa z wyjątkową starannością,
  • chronić interesy osób, na rzecz których działa,
  • systematycznie podnosić kwalifikacje zawodowe.

Co zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami powinien pośrednik?

 


Gospodarka nieruchomościami wpływa na rozwój społeczności, reguluje rynek, a działania ustawodawców mają istotny wpływ na rozwój lokalny każdego dnia. Dla nas, pośrednik, gospodarka nieruchomościami to też źródło regulacji branżowych. Gospodarka nieruchomościami to obszar łączący wiele dziedzin, wpływający na nasze życie codzienne. Jeżeli szukasz profesjonalnego pośrednika z Poznania lub okolic, napisz do nas!

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register