Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą wynajmując mieszkanie?
Wynajem mieszkania to świetny sposób na dodatkowy dochód, ale niestety może przysporzyć stresu, jeśli trafi Ci się nieuczciwy najemca. W tym artykule dowiesz się, jak zabezpieczyć się przed problemami, czyli jak sprawdzić potencjalnego najemcę, jak powinna być skonstruowana umowa najmu oraz jakie zabezpieczenia finansowe i inne środki warto wdrożyć, aby minimalizować ryzyko problemów.
Jak sprawdzić potencjalnego najemcę, żeby spać spokojnie?
Jakie informacje zebrać o potencjalnym najemcy?
Zanim podpiszesz umowę najmu, warto zebrać jak najwięcej informacji o potencjalnym lokatorze Twojego mieszkania. O co możesz zapytać już na etapie prezentacji?
- Imię i nazwisko,
- informacje dotyczące zatrudnienia i źródła dochodów (umowa o pracę, umowa zlecenie, własna działalność),czas na jaki zawarta jest umowa, lub od kiedy pracuje,
- liczbę lokatorów oraz wiek i płeć,
- liczbę posiadanych zwierząt (czy w ogóle posiada zwierzęta lub czy planuje mieć),
- dotychczasowe doświadczenia z wynajmowaniem nieruchomości,
- posiadane referencje od poprzednich wynajmujących.
Dlaczego warto zadać tyle pytań? Najem swojej nieruchomości zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, a zadając takie pytania, masz szansę je obniżyć.
Czujesz, że potrzebujesz bezstronnej osoby po swojej stronie, żeby bezpiecznie przeprowadzić całą transakcję najmu ? Wynajęliśmy już kilkadziesiąt mieszkań, chętnie pomożemy Ci w całym procesie. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.
Czy możesz polegać na innych źródłach niż odpowiedzi na pytania, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?
Oprócz zebrania podstawowych informacji, warto sprawdzić najemcę w rejestrach dłużników, aby upewnić się, że nie posiada on zaległości finansowych. Możesz również poprosić tę osobę o pokazanie Ci swojej umowy (lub innego dokumentu), która będzie świadczyła o tym, że dochody pokryją czynsz oraz dodatkowe opłaty.
Czy warto weryfikować najemcę specjalnymi rozwiązaniami?
Na rynku znajdziesz takie rozwiązania jak simpl.rent. Czy warto korzystać z takich stron? Zostawiamy decyzję Tobie. Jeżeli to sprawi, że będziesz czuł się spokojnie, nie zaszkodzi z tego skorzystać.
Bezpieczny wynajem mieszkania – jak napisać umowę?
Jakie elementy powinna zawierać umowa najmu mieszkania?
Umowa najmu mieszkania powinna zawierać kilka kluczowych elementów. Po pierwsze, precyzyjne oznaczenie stron umowy. Samo imię i nazwisko nie wystarczy. Wpisz do umowy też numer PESEL, dane dowodu (lub innego dokumentu), adres zamieszkania.
Po drugie, jasno określ czas trwania umowy (my polecamy czas określony), warunki przedłużenia umowy oraz przypadków, kiedy strony mogą ją wypowiedzieć (rozwiązać). Pamiętaj, że umowy na czas określony nie można po prostu wypowiedzieć. Taka umowa trwa określony czas i to wiąże strony.
Trzecia istotna kwestia, żeby się zabezpieczyć przed problemami: precyzyjne określenie wysokości czynszu, dodatkowych opłat oraz terminów jego płatności. To samo dotyczy kaucji, czyli Twojego zabezpieczenia ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę.
Jeżeli mówimy o szkodach, warto w umowie wpisać jasne zasady, kto odpowiada za jakie naprawy w mieszkaniu.
Czy protokół zdawczo-odbiorczy jest konieczny?
Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który opisuje stan mieszkania oraz jego wyposażenie w momencie przekazania kluczy najemcy. Jest to dokument, w którym powinny znaleźć się:
- odczyty liczników (stany i numery liczników),
- zdjęcia mieszkania,
- zdjęcia ewentualnych usterek,
- dodatkowe informacje: kod do domofonu, liczbę kompletów klucze, które przekazujesz najemcy.
Protokół zdawczo-odbiorczy może okazać się niezwykle pomocny w przypadku ewentualnych roszczeń dotyczących zniszczeń lub braków w wyposażeniu.
Jakie klauzule zabezpieczające właściciela wprowadzić w umowie najmu, żeby wynajmować bezpiecznie?
- Zapis o konieczności wykupienia przez najemcę dodatkowego ubezpieczenia OC na określoną sumę gwarancyjną. Takie ubezpieczenie kosztuje od kilkudziesięciu złotych, a chroni Twój lokal przed szkodami, które może spowodować najemca.
- Zakaz wynajmowania mieszkania osobom trzecim bez zgody właściciela. Chociaż taki zakaz znajdziemy w kodeksie cywilnym, warto przypomnieć o tym w umowie.
- W umowie najmu warto umówić się z najemcą, na jakich zasadach możesz, jako właściciel lokalu, wejść do mieszkania i obejrzeć jego stan techniczny.
- Zakaz palenia w mieszkaniu. Zapach dymu papierosowego utrzymuje się długo w pomieszczeniach, wnikając w ściany, meble i tapicerki. Usunięcie tego zapachu często wymaga gruntownego remontu, w tym malowania ścian, czyszczenia mebli i wymiany tapicerek, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla właściciela.
- Zakaz trzymania zwierząt bez zgody właściciela. Jako właściciel, jeżeli jesteś zwolennikiem zwierząt, powinieneś wiedzieć czy w mieszkaniu znajdują się zwierzęta, oraz ile ich jest. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, lub przynajmniej będziesz świadomy, że niektóre przedmioty mogą zniszczyć się przez obecność zwierzęcia.
Czego unikać przy podpisywaniu umowy najmu?
Unikaj ogólnikowych i niejasnych zapisów w umowie, które mogą prowadzić do różnorodnych interpretacji. Ważne jest, aby każdą kwestię precyzyjnie opisać, co pomoże Ci uniknąć sporów w przyszłości.
Czy wynajem części mieszkania z używalnością kuchni i łazienki jest dobrym pomysłem?
Wynajem części mieszkania, na przykład pokoju, z dostępem do wspólnej kuchni i łazienki może być dobrym pomysłem, jeśli wynajmujesz konkretne pokoje różnym osobom. A co jeżeli faktycznie nie będziesz w mieszkaniu mieszkał, ale pozostawiasz sobie 1 pokój z prawem do korzystania z kuchni i łazienki? Taka forma wynajmu wymaga specjalistycznej wiedzy i nie rekomendujemy wprowadzać takich rozwiązań na własną rękę. Jeżeli szukasz doświadczonego prawnika, skontaktuj się z nami, polecimy Ci sprawdzonych specjalistów.
Na czym polega najem okazjonalny?
Jakie korzyści przynosi umowa najmu okazjonalnego i jak ułatwia ewentualną egzekucję?
Najem okazjonalny jest szczególną formą wynajmu, regulowaną przez ustawę o ochronie praw lokatorów. Ta forma najmu jest dostępna wyłącznie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości. Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Dlaczego najem okazjonalny jest szczególną formą wynajmu? Daje ona właścicielowi większe bezpieczeństwo. Na czym polega? Najemca, w oświadczeniu, które składa u notariusza w formie aktu notarialnego, oświadcza, że zgadza się na ewentualną egzekucję, czyli opuszczenie mieszkania. Oprócz tego dokumentu, potrzebujesz jeszcze oświadczenia innej osoby, że zgadza się przyjąć najemcę do siebie.
Uważaj na fałszywe adresy z OLX
Dochodzą nas słuchy, że oświadczenie właściciela innej nieruchomości o tym, że przyjmie najemcę pod swój dach można kupić na… olx.pl. Uważaj na taką praktykę! Żeby się przed tym uchronić, zapytaj potencjalnego lokatora, kto będzie takim gwarantem jego wyprowadzki. Najlepiej będzie, jeżeli będzie to ktoś z rodziny. Można zabezpieczyć się podpisami notarialnie potwierdzonymi na takim oświadczeniu.
Jakie obowiązki wynikają z najmu okazjonalnego dla Ciebie?
Ty, jako właściciel mieszkania, masz obowiązek zgłosić umowę najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jej zawarcia.
Pokrycie szkód – jakie zabezpieczenie finansowe wprowadzić przy wynajmie mieszkania?
Jak ustalić wysokość kaucji?
Kaucja to jedno z podstawowych zabezpieczeń finansowych , które Ty, jako właściciel, możesz wprowadzić przy wynajmie mieszkania. Standardowo kaucja wynosi od 1 do 3 miesięcznych czynszów, ale nie jest to regułą. Jeżeli obawiasz się o swoje wyposażenie, możesz ustalić dowolną kaucję. Z drugiej strony pamiętaj jednak, żeby kaucja nie odstraszyła wszystkich chętnych 🙂
Jakie inne formy finansowego zabezpieczenia są skuteczne?
Oprócz kaucji, masz do wyboru inne formy finansowego zabezpieczenia. Na przykład, możesz ustalić z najemcą, że zapłaci za kilka miesięcy najmu z góry. Dobrą praktyką jest też kupno przez lokatora dodatkowego ubezpieczenia OC, o którym wspominaliśmy już na początku wpisu.
Czy są dodatkowe sposoby, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?
Tak, polecamy Ci szczególnie 1 – regularne sprawdzanie stanu mieszkania. Oczywiście, jak we wszystkich, polecamy umiar – nie chodzi o to, żeby nachodzić najemców o 7:00 w sobotę. Wizyta raz na 3 miesiące powinna dać Ci dodatkowy komfort, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, aby każdą wizytę uzgadniać z najemcą.
Wynajem mieszkania może być źródłem stabilnego dochodu, ale wymaga staranności i przemyślanych działań, aby uniknąć problemów. Warto zainwestować czas i środki w dokładne sprawdzenie potencjalnego najemcy oraz skonstruowanie bezpiecznej umowy najmu.
Jeśli masz pytania dotyczące wynajmu mieszkania lub potrzebujesz pomocy w przygotowaniu umowy, skontaktuj się z nami , a pomożemy Ci zabezpieczyć Twój najem w najlepszy możliwy sposób.