Rynek pierwotny vs. rynek wtórny – różnice i porównanie kosztów przy zakupie mieszkania

Podczas procesu zakupu mieszkania niektórzy stają przed dylematem: kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Doskonale rozumiemy ten dylemat i mamy prosty sposób na jego rozwiązanie! A mianowicie, przedstawienie argumentów za i przeciw obu opcji. Przygotowaliśmy tą listę specjalnie dla Ciebie, a więc nie przedłużając – zapraszamy do lektury!

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Na rynku pierwotnym sprzedawane są nowe nieruchomości, bezpośrednio przez deweloperów czy firmy budowlane. Wyobraź sobie, że odwiedzasz nowoczesne osiedle, gdzie wszystkie budynki są świeżo ukończone, a w mieszkaniach jeszcze pachnie nowością. To właśnie jest rynek pierwotny. Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, masz pewność, że jesteś jej pierwszym właścicielem, co oznacza, że nikt przed Tobą tam nie mieszkał.

Zaś na rynku wtórnym kupujesz mieszkanie, które było już wcześniej zamieszkane lub użytkowane. Przypomnij sobie klimatyczne, urokliwe mieszkanie w kamienicy w centrum miasta, które ma swoją historię i duszę – to przykład nieruchomości z rynku wtórnego. Kupując na rynku wtórnym, nabywasz nieruchomość od jej poprzedniego właściciela. Takie mieszkania są często już urządzone, a ich otoczenie jest dobrze znane, co oznacza, że wiesz, czego się spodziewać od sąsiedztwa.

Rynek Pierwotny: Charakterystyka i Koszty

Mieszkania z rynku pierwotnego są zupełnie nowe, w świeżo wybudowanych budynkach z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Zwykle znajdują się w nowych dzielnicach lub na obrzeżach miasta, ale zdarzają się też inwestycje w centrum. Stan techniczny takich mieszkań może się różnić, choć przeważająca część tych mieszkań jest w stanie deweloperskim, co oznacza, że przyszli właściciele muszą je wykończyć.

Jeżeli myślisz o zakupie na rynku pierwotnym w okolicach Poznania, mam dla Ciebie świetną wiadomość :). W Murowanej Goślinie powstaje inwestycja Comfort Corner, która łączy w sobie wszystkie zalety rynku pierwotnego, a dodatkowo jest świetnie skomunikowana z Poznaniem.

Zalety rynku pierwotnego

  • nowoczesność – nowe budynki charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i wysokim standardem wykończenia,
  • energooszczędność – koszty eksploatacji są niższe, mieszkania są nowe, a więc nie ma np. nieszczelnych okien, przez które zimą będzie uciekało nam ciepło,
  • rękojmia – przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym to ustawowa ochrona nabywcy przed wadami fizycznymi i prawnymi przez pięć lat od odbioru lokalu. Deweloper odpowiada za wady, a nabywca może żądać naprawy, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy w przypadku poważnych usterek,
  • możliwość personalizacji – kupując mieszkanie na etapie budowy, mamy możliwość wpływu na układ pomieszczeń.

Wady rynku pierwotnego

  • cena – zazwyczaj cena niewykończonego mieszkania jest wyższa w porównaniu do mieszkań na rynku wtórnym,
  • lokalizacja – tak jak wspominaliśmy wcześniej, nowe inwestycje powstają na obrzeżach miast, co może oznaczać gorszą komunikację i infrastrukturę,
  • czas oczekiwania – często mieszkania z rynku pierwotnego są sprzedawane jeszcze w etapie budowy, co oznacza, że na przeprowadzkę będzie trzeba chwilę zaczekać,
  • dodatkowe koszty – jeżeli zdecydujesz się na mieszkanie w stanie deweloperskim, musisz pamiętać o wykończeniu, które wymaga sporych nakładów finansowych i czasu.

Koszty związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym

Cena zakupu

Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym nie obowiązuje opłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Musisz jednak pamiętać o podatku VAT, który jest już najczęściej wliczony w cenę mieszkania.

Wykończenie wnętrz

Mieszkania w stanie deweloperskim wymagają wykończenia, co stanowi najczęściej znaczny wydatek.

Opłaty sądowe

Koszt założenia księgi wieczystej i wpisu prawa własności do księgi wieczystej.

Opłata notarialna

Koszt sporządzenia aktu notarialnego jest zależny od wartości nieruchomości. Częstą praktyką na rynku pierwotnym jest dzielenie tego kosztu na pół między kupującym a deweloperem.

Rynek Wtórny: Charakterystyka i Koszty

Mieszkania z rynku wtórnego to te, które miały już poprzednich właścicieli. Choć mogą być starsze, często są dobrze utrzymane i mają swój unikalny charakter. Zazwyczaj znajdują się w ugruntowanych dzielnicach, blisko szkół, sklepów i komunikacji miejskiej. Charakteryzują się różnorodnością stylów i układów, od klasycznych po nowoczesne. Niektóre z nich mogą wymagać remontu, ale jest wiele gotowych do zamieszkania od zaraz.

Zalety rynku wtórnego

  • lokalizacja – mieszkania na rynku wtórnym często znajdują się w dobrze skomunikowanych dzielnicach, z rozwiniętą infrastrukturą i dostępem do usług i szkół,
  • cena – mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj są tańsze od nowych mieszkań. Należy jednak pamiętać, że cena zależy od standardu. Na rynku wtórnym można znaleźć mieszkania wymagające generalnego remontu, takie do odświeżenia, jak i takie w pełni gotowe do zamieszkania. Standard mieszkania ma znaczący wpływ na jego cenę,
  • charakter i styl – mieszkania mają różne style, co pozwala znaleźć mieszkanie z dopasowanym do siebie charakterem. Chyba, że trzeba będzie wrzucić bombę, wtedy możemy urządzać na nowo po swojemu ;),
  • dostępność – po zakupie mieszkania można od razu się do niego wprowadzić, o ile nie będzie ono wymagało remontu,
  • możliwość negocjacji ceny – w przypadku mieszkań na rynku wtórnym istnieje większa możliwość negocjacji ceny z właścicielem.

Wady rynku wtórnego

  • stan techniczny – starsze budynki mogą wymagać remontu lub modernizacji, co generuje dodatkowe koszty utrzymania związane z funduszem remontowym,
  • koszty utrzymania – często wyższy czynsz,
  • energooszczędność – mieszkania mogą mieć gorszą izolację, starsze systemy grzewcze oraz mniej efektywne instalacje elektryczne. To prowadzi do wyższych rachunków za energię,
  • ograniczone możliwości adaptacji – zdarza się, że układy pomieszczeń są niepraktyczne, a ich zmiana jest trudniejsza niż w przypadku nowych mieszkań.

Koszty związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym

Cena zakupu

Koszt zakupu mieszkania, często niższy niż na rynku pierwotnym.

Opłaty notarialne i podatkowe

Koszt sporządzenia aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej jest zależny od wartości nieruchomości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) na rynku wtórnym wynosi 2% od wartości nieruchomości. Warto jednak wspomnieć, że osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość są zwolnione z tego podatku.

Koszty remontu/modernizacji

W zależności od stanu technicznego mieszkania, mogą wystąpić koszty związane z remontem lub modernizacją.

Porównanie i Analiza Kosztów

Porównanie ceny zakupu (rynek pierwotny vs. wtórny)

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są wyższe, obejmują nowoczesne rozwiązania i standardy. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj dojdzie tutaj koszt wykończenia mieszkania.

Na rynku wtórnym ceny są niższe (a dodatkowo przy zakupie możemy negocjować cenę), jednak opłaty eksploatacyjne, w tym czynsz zazwyczaj będą większe. Należy pamiętać również o tym, że mieszkanie z rynku wtórnego może mieć ograniczone możliwości adaptacji, więc nie będzie możliwości dostosowania mieszkania w 100% pod siebie. Plusem mieszkań z rynku wtórnego jest to, że często są one zlokalizowane w atrakcyjnych, już rozwiniętych dzielnicach z pełną infrastrukturą, a po zakupie możemy od razu się do niego wprowadzić.


Porównanie dodatkowych kosztów (podatki, wykończenie, remonty)

Rynek pierwotny Rynek wtórny
Brak opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych Opłata podatku od czynności cywilnoprawnych
Mogą dojść koszty wykończenia Może dojść koszt remontu


Porównanie długoterminowych kosztów eksploatacyjnych

Nowe budynki często mają niższe koszty eksploatacyjne , dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom.

W przypadku nieruchomości starszych zazwyczaj spotkamy się z wyższym czynszem i większymi kosztami użytkowania.


Analiza korzyści i ryzyk związanych z każdą opcją

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zyskujesz nowoczesność i możliwość aranżacji. Musisz liczyć się jednak z wyższymi kosztami początkowymi i ewentualnym czasem oczekiwania na zakończenie budowy.

Rynek wtórny oferuje niższe ceny zakupu i możliwość natychmiastowego zamieszkania, ale może wiązać się z dodatkowymi kosztami remontu i modernizacji.

Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i możliwości finansowe.

 


Niestety, nie ma prostej odpowiedzi, czy lepiej wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Musisz zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze – bliskość miasta, z wygodnym dostępem do szkół i sklepów. Czy jednak spokojne obrzeża, gdzie można odetchnąć od zgiełku. A jeżeli decyzja już zapadła – nie ważne czy rynek pierwotny, czy wtórny, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać idealne mieszkanie 🙂

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register