5 rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem idealnej działki budowlanej? Chętnie Ci w tym pomożemy! Przygotowaliśmy 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wizytą u notariusza. Przyjrzymy się krok po kroku, jak znaleźć działkę, która spełni wszystkie oczekiwania. Zapraszamy do lektury!

Definicja działki budowlanej

Definicja działki budowlanej

Zanim podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki, zatrzymajmy się na jej definicji. Zgodnie z definicją działki budowlanej z Ustawy o gospodarce nieruchomościami,

działka budowlana to zabudowana działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.

Innymi słowami działka budowlana to taki teren który ma odpowiednią wielkość i kształt , aby można było na nim zbudować dom albo inne budynki. Ważne, żeby ta działka miała dostęp do ulicy i żeby była wyposażona w media , takie jak woda czy prąd.

Definicja działki rolno-budowlanej

Kiedy szukasz idealnej działki pod budowę domu, na pewno spotkasz się z pojęciem działki rolno-budowlanej. Czym właściwie jest taka działka?

Działka rolno-budowlana to teren łączący działkę rolną i działkę budowlaną. Najczęściej możesz zabudować tylko część działki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej

Dojazd do działki

Sprawdź, czy Twoja upatrzona działka ma uregulowaną kwestię dojazdu tak, aby uniknąć kwestii związanych z przejazdem przez grunt prywatny. Najprostsza sytuacja jest wtedy, kiedy działka bezpośrednio graniczy z drogą publiczną, ale jeżeli w Twoim przypadku jest inaczej, nie wszystko stracone! W przypadku problemów można rozważyć ustanowienie służebności przejazdu na nieruchomości sąsiedniej, a jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady na temat upatrzonej nieruchomości, skontaktuj się z nami!

Zagospodarowanie działki

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument, który określa typ zabudowy, ograniczenia i przyszłe możliwości zabudowy działek na terenie, na którym obowiązuje. Jeżeli znajdziesz działkę, która nie jest objęta MPZP, wystąpisz o decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Decyzja ta określa, czy na wybranej działce postawisz dom, o jakim marzysz. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego znajdziesz w urzędzie gminy albo na stronie internetowej gminy.

Uzbrojenie działki

Zapytaj sprzedającego o dostępność mediów (prąd, gaz, woda, kanalizacja, internet) na działce. Działki nieuzbrojone mogą być tańsze, ale warto oszacować koszty doprowadzenia potrzebnych instalacji. Jeżeli chcesz mieć pewność, wystąp o zapewnienia mediów do odpowiednich dostawców.

Wymiary działki

Wielkość działki wpływa na wybór projektu domu. Działki o około 22 metrach szerokości dają większy wybór gotowych projektów domów.

Inne istotne kwestie

Stan prawny, kształt działki, zadrzewienie, jakość gruntu, wody gruntowe, komunikacja – to tylko niektóre rzeczy, które dodatkowo warto sprawdzić przed zakupem. Zakup działki to proces pełen niespodzianek. Pomożemy Ci je ograniczyć! Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, jakiej działki szukasz.

Jak znaleźć idealną działkę budowlaną?

Szukasz idealnej działki budowlanej?

Szukasz idealnej działki budowlanej? Polecamy Ci 5 najważniejszych źródeł:

  • portale nieruchomości – popularne najpopularniejsze portale znajdziesz w tym wpisie,
  • lokalne agencje nieruchomości,
  • ogłoszenia w lokalnych urzędach, gazetach,
  • pytanie do znajomych, rodziny,
  • poszukiwania w terenie – czasami sprzedający wywieszają jedynie baner na działce, więc nie znajdziesz jej w internecie 🙂

Dlaczego działki budowlane są takie drogie?

Dlaczego działki budowlane są tak drogie?

Nie da się ukryć, że tanio nie jest 🙂 Więcej wolnego gruntu nie będzie i nie da się go wyprodukować – to najprostsze wyjaśnienie wzrostu cen. Lokalizacja, bliskość do miast, atrakcyjne otoczenie czy dobre połączenie komunikacyjne także podnoszą ich wartość. To wszystko powoduje, że rynek nieruchomości budowlanych jest mocno konkurencyjny, co odzwierciedla się w cenach działek budowlanych.


Znalezienie idealnej działki to kluczowy etap w realizacji marzeń o własnym domu. Staranne poszukiwania, zrozumienie prawa i analiza potrzeb są niezmiernie istotne w tym procesie. Wybór działki to inwestycja w przyszłość, dlatego warto poświęcić czas na gruntowne zbadanie opcji. Mamy nadzieję, że nasz wpis był pomocny i życzymy Ci powodzenia w poszukiwaniach idealnej działki.

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register