Cesja mieszkania – co powinieneś o niej wiedzieć?
Marzysz o własnym mieszkaniu w nowym budownictwie? Temat cesji mieszkania powinien Cię zainteresować! Ale zanim podpiszesz umowę cesji, odkryj tajniki tego procesu! Dowiedz się, jakie pułapki czyhają na kupujących, jak uniknąć kłopotów i dlaczego szczegóły są kluczem do udanej transakcji.
Cesja mieszkania – co to jest?
Nigdy nie słyszałeś o cesji mieszkania? Nie szkodzi, wyjaśnimy Ci to na przykładzie.
Wyobraź sobie, że kupiłeś bilet na koncert ulubionego zespołu. Nie możesz się doczekać, ale 3 dni przed dopadła Cię grypa i wiesz, że nie wykurujesz się do soboty. Co robisz? Sprzedajesz swój bilet i nawet na tym zarabiasz ,w końcu do koncertu zostały 3 dni, a bilety od miesiąca wyprzedane.
Tak samo jest w budownictwie. Deweloper buduje mieszkanie, Ty jednak nie możesz lub nie chcesz go kupić, więc przekazujesz swoje „wejściówki” do nowego domu komuś innemu . W takiej sytuacji nie masz fizycznego dostępu do mieszkania (jeżeli budynek jest jeszcze w budowie), ale posiadasz już prawo, stanowiące rodzaj wierzytelności.
Cesja mieszkania – dlaczego warto?
Jeżeli jesteś sprzedającym cesję, masz szansę na szybki zysk, jeżeli ceny na rynku wzrosły. Z kolei dla kupującego cesja to możliwość kupna mieszkania, którego nie byłoby w innej sytuacji na rynku.
Czy cesja mieszkania zawsze jest możliwa?
To zależy, jaką umowę zawarliśmy z deweloperem. Firmy budowlane coraz częściej stosują klauzule ograniczające możliwość cesji. Z czego to wynika? Cesje są w ostatnich latach bardzo opłacalne dla sprzedających, zwłaszcza w systemie sprzedaży 10/90. Co to za system? W tym systemie nabywca wpłaca jedynie 10% ceny nieruchomości, a pozostałe 90% ma uregulować po zakończeniu budowy. W międzyczasie, jeśli cena mieszkania wzrośnie, klient może dokonać cesji.
Jak zrobić to bezpiecznie?
Dla pewności, czy cesja jest możliwa, kluczowe jest dokładne przeanalizowanie umowy deweloperskiej. Umowa powinna być także zawarta w formie aktu notarialnego, co zapewni skuteczność w ewentualnym sporze sądowym.
Cesja mieszkania – co z podatkiem PCC?
Zgoda na przekazanie praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie spełnia warunków wymaganych przez przepisy podatkowe. Dlatego od tej umowy nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Cesja mieszkania w Poznaniu – profesjonalna pomoc
Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie, którego budowa się nie skończyła? Mamy doświadczenie w takich transakcjach i chętnie Ci w niej pomożemy, napisz do nas po więcej szczegółów.
Cesja mieszkania a kredyt
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z cesji? To możliwe! Chociaż procedura będzie trochę inna i nie wszystkie banki będą mogły skredytować taką transakcję, to jak najbardziej jest to możliwe. Korzystamy z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego , który podpowie Ci najlepsze kroki w tym procesie, wystarczy
Cesja mieszkania to nie tylko interesująca opcja, ale także praktyczne narzędzie. Z jednej strony elastyczność i możliwy zysk, a z drugiej szansa kupienia mieszkania, które nie jest już dostępne na rynku. A jeśli szukasz wsparcia w transakcji cesji w Poznaniu i okolicach, napisz do nas!