Finansowanie zakupu nieruchomości – Przewodnik po finansowaniu nieruchomości [2024]
Zastanawiasz się nad zakupem wymarzonego mieszkania lub domu i gubisz się w kwestiach finansowych? Rozumiemy, początki zawsze są najtrudniejsze, ale nie zostawimy Cię na lodzie! W dzisiejszym wpisie szczegółowo omawiamy metody finansowania – z czego warto skorzystać oraz najważniejsze kwestie finansowania nieruchomości. Zapraszamy do lektury!
Finansowanie nieruchomości – bez tego nie ruszysz
Finansowanie nieruchomości to podstawa udanej transakcji. Co to oznacza? Jeżeli nie posiadasz odpowiednich środków lub planu, jak je zdobyć, to nawet przy znalezieniu idealnej oferty z dobrą ceną nie będziesz mógł sobie na nią pozwolić.
Jakie sposoby finansowania nieruchomości możesz wybrać?
Na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się, że kwestia finansowania jest jasna: albo posiadasz gotówkę (kapitał własny), albo wykorzystujesz kredyt (kapitał obcy). W praktyce mogą pojawić się też inne scenariusze:
- Twoją zdolność kredytową doradca ocenił już jakiś czas temu, a w momencie, kiedy podejmujesz decyzję o zakupie, możesz już nie spełniać wymogów kredytowych.
- Pieniądze, które planujesz uzyskać ze sprzedaży innej nieruchomości, mogą się opóźnić przez nieoczekiwane problemy.
Co zrobić w takim sytuacjach? Spójrz na alternatywne sposoby finansowania nieruchomości.
Alternatywne sposoby finansowania zakupu nieruchomości
Co w wypadku, gdy nie masz środków na koncie, a zdolność kredytową dopiero budujesz lub już jej nie masz? Możesz wybrać spośród 3, najpopularniejszych alternatywnych metod finansowania:
- Pozyskanie pożyczki od sprzedającego lub dewelopera. Jak to wygląda? Sprzedający lub deweloper sprzedają Ci nieruchomość, a Ty płacisz cenę w ratach (jest to rzadko stosowana metoda).
- Wykorzystanie odwróconej hipoteki. Czym jest odwrócona hipoteka? Jest to rodzaj umowy, w której sprzedajesz swoją nieruchomość, ale nadal możesz w niej mieszkać do końca życia. W zamian za sprzedane mieszkanie czy dom, otrzymujesz regularne płatności albo opiekę do końca swojego życia. Jest to często stosowane rozwiązanie w ramach rodzinnych transakcji albo w transakcjach z bankiem.
- Skorzystanie z leasingu nieruchomości. Jak działa leasing nieruchomości? Można to porównać do długoterminowego najmu z możliwością wykupu. Uwaga! Dopóki kupujący nie spłaci nieruchomości, ta pozostaje własnością leasingodawcy.
Dlaczego pośrednik pyta o Twoją metodę finansowania nieruchomości?
Sposób finansowania zakupu to kluczowa sprawa, kiedy obsługujemy klientów kupujących. Ważne jest dla nas ustalenie, czy środki na zakup znajdują się na koncie kupującego, czy czeka on na pieniądze np. ze spadku. Dlaczego to ważne? Nikt nie lubi rozczarowań, prawda? Chcemy, żeby nasi klienci wspominali zakup mieszkania czy domu jako coś przyjemnego, a nie proces pełen nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego współpracujemy z doświadczonym doradcą kredytowym, którego polecamy naszym klientom. Szukasz kompleksowej obsługi zakupu nieruchomości w Poznaniu i okolicach? Dobrze trafiłeś!
Co oprócz ceny? Kto ponosi pozostałe koszty?
Koszty zakupu nieruchomości to nie tylko cena, jaką zapłacisz za wymarzone gniazdko. Zazwyczaj koszty zakupu nieruchomości obejmują:
- podatek od czynności cywilnoprawnych. Jednak, jeżeli kupujesz swoje pierwsze mieszkanie nie musisz się o to martwić! Ustawa z dnia 31 sierpnia 2023r. zwalnia Cię z płacenia tego podatku,
- opłaty notarialne,
- opłaty sądowe,
- koszty pośrednika nieruchomości,
- prowizja banku (w przypadku kredytu hipotecznego),
- koszty przeprowadzki.
Kto je płaci? To zależy, na co umówisz się ze sprzedającym. Podział kosztów zakupu nieruchomości pomiędzy kupującym a sprzedającym może być negocjowany. Najczęściej taki podział zależy od lokalnych praktyk rynkowych. Typowe koszty, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne i sądowe, zazwyczaj ponosi kupujący.
Zakup nieruchomości – kto wybiera notariusza?
Zazwyczaj kupujący płaci za usługi notariusza, więc często to oni wybierają kancelarię notarialną. Zdarza się też, że sprzedający czy deweloper korzystają z 1 firmy i ją proponują. A jeżeli żadna ze stron nie ma swojego notariusz, my proponujemy zaufaną kancelarię notarialną w Poznaniu. Ostateczną decyzję podejmują obie strony transakcji.
Zakup nieruchomości to ważna decyzja, która wymaga przemyślanego podejścia do finansowania. Warto zwrócić uwagę na dostępne opcje, porównać je i podjąć świadomą decyzję. Dobrze jest konsultować się z ekspertami, zdobywać wiedzę i dokładnie zaplanować każdy krok. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące finansowania czy samego zakupu nieruchomości w Poznaniu lub okolicach, chętnie Ci pomożemy.