kredyt 2 procent

Kredyt 2 procent – co warto wiedzieć + 4 rady od pośrednika

Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał, że do 2 listopada liczba umów na kredyt 2 procent przekroczyła 30 000 sztuk, a kredytobiorcy złożyli ponad 63 000 wniosków. Od doradców słyszymy, że wielu klientów odkłada decyzję o kredycie na okres przed świętami, więc radzimy się spieszyć, zainteresowanie na rynku jest duże. Co warto wiedzieć o tym programie? Jak bezpiecznie kupić i skredytować Twoje nowe M na Ziemi? O tym w tym wpisie.

Kredyt 2 procent – najważniejsze informacje

Wpis napisaliśmy dla naszych (obecnych i przyszłych) klientów. Przygotowaliśmy go w formie pytań i odpowiedzi. Możesz wygodnie wybrać to, co interesuje Cię najbardziej.

Jak działa kredyt 2 procent?

Kredyt 2 procent, a formalnie Bezpieczny kredyt 2%, to część programu Pierwsze Mieszkanie. Bezpieczny kredyt 2% to tak naprawdę dopłaty do kredytu. Skomplikowane? Wyjaśnimy na przykładzie.

Poznaj Zosię. Zosia chce kupić swoje 1. mieszkanie w Poznaniu za 550 000 tysięcy złotych. Kredyt chce wziąć na 30 lat. Zakładamy, że oprocentowanie z marżą wynosi 8,46%. Bez dopłat (program kredyt 2%), jej rata wyniesie 5 405 zł, ale Zosia skorzystała z programu i jej 1. ze 120 rat wyniesie 2 832 zł (później raty są malejące). Widzisz różnicę, prawda?

kredyt-2-procent

Kto może skorzystać?

Kredyt 2 procent to program, który ma ułatwić zakup 1. mieszkania lub budowę 1. domu. Z programu mogą skorzystać:

 • single,
 • małżeństwa,
 • pary, które wychowują wspólnie dziecko.

Z kredytu 2% skorzystają osoby  w wieku do 45 lat, które nigdy nie były właścicielami domu lub mieszkania. Dodatkowo w ciągu ostatnich 3 lat nie mogły mieć kredytu hipotecznego. 
Maksymalna kwota kredytu to 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw i rodziców – 600 000 zł, ale tę kwotę można zwiększyć. Jak? Ustawodawca przewidział, że przyszły kredytobiorca może mieć wkład własny na zakup nieruchomości, ale nie może przekroczyć on 200 000 zł. W ten sposób maksymalna cena domu lub mieszkania to 800 000 zł (małżeństwa i rodzice) i 700 000 zł (w przypadku singli).

Jak dostać kredyt 2 procent?

Chcesz kupić wymarzone mieszkanie lub dom z kredytem 2%? Przygotuj się na spełnienie tych warunków:

 • potrzebujesz mieć zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wybranej przez Ciebie nieruchomości,
 • nie jesteś właścicielem nieruchomości (od tej zasady są wyjątki)
 • nie masz skończonych 45 lat.

Pierwszym krokiem, które doradzamy naszym klientom poszukującym, jest rozmowa z doświadczonym doradcą kredytowym. Jeżeli rozglądasz się po poznańskim rynku, a nie masz takiego, napisz do nas.

Który bank daje kredyt 2 procent

Kiedy piszemy ten artykuł (listopad 2023 r.), lista banków, w których weźmiesz kredyt 2 procent prezentuje się tak:

 1. Alior Bank S.A.,
 2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 3. Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 4. Bank PEKAO S.A.,
 5. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 6. Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 7. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 8. mBank S.A.,
 9. PKO Bank Polski S.A.,
 10. Santander Bank Polska S.A. – data rozpoczęcia oferowania 29.11.2023 r.,
 11. SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.,
 12. VeloBank S.A.,
 13. Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Do kiedy kredyt 2 procent?

Planujesz kupić wymarzone mieszkanie lub rozpocząć budowę jeszcze w tym roku? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W 2023 r. nie ma limitu dla programu kredytu 2 procent. Z różnych źródeł słychać, że w 2024 r. program nie jest pewny, więc jeżeli chcesz załatwić proces zakupu i kredytu sprawnie, zapraszamy Cię do kontaktu.

kredyt-2-procent-terminy

Kredyt 2 procent z perspektywy pośrednika

Z kilkunastoletniego doświadczenia w nieruchomościach, mamy dla Ciebie 4 rady, na co zwrócić uwagę przy kredycie 2 procent.

 • Na początku sprawdź, jaką masz zdolność kredytową u zaufanego doradcy. Jeszcze w październiku na prezentację przyszedł mężczyzna zainteresowany mieszkaniem z naszej oferty z silnym postanowieniem, że kupi je na kredyt. Jakie było jego zdziwienie, kiedy od naszego doradcy usłyszał, że nie może sobie pozwolić na zakup nieruchomości jeszcze przez rok.
 • Zabezpiecz się w umowie przedwstępnej. Kiedy to piszemy, banki są zakorkowane i niekiedy rozpatrują wnioski jeszcze z lata! Śpij spokojnie dzięki zabezpieczającej Twoje interesy umowie przedwstępnej.
 • Przygotuj się na formalności. Czy masz czas na załatwianie spraw związanych z kredytem i zakupem nieruchomości? Warto wziąć to pod uwagę.

Sprawdź stan techniczny mieszkania/domu, szczególnie, jeśli kupujesz je od od dewelopera. Nie warto oszczędzać na usłudze, która może wygenerować wiele tysięcy oszczędności. Naszym specjalistą od spraw technicznych jest Przemek, konstruktor z uprawnieniami, który odbiera i przeprowadza inspekcje nieruchomości.

Szukać nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie? 3 główne korzyści, które oszczędzą czas i nerwy

Czy wiesz, że aktualnie (listopad 2023 r.) kredytobiorcy podpisują 500 umów dziennie? Konkurencja jest spora, warto mieć po swojej stronie doświadczonego pośrednika. Na co możesz liczyć zlecając nam poszukiwanie nieruchomości?

 • Baza sprawdzonych fachowców – od doradcy kredytowego (to podstawa), przez inspektora, który sprawdzi stan techniczny, po notariusza, u którego podpisaliśmy wiele umów.
 • Oszczędność czasu – Ty skupiasz się na tym, co robisz najlepiej, a my szukamy nowego miejsca dla Ciebie. 
 • Dostęp do większej liczby ofert – przeglądasz portale, oglądasz mieszkania, ale nic nie trafia w Twoje gusta? Działamy w MLS – systemie wymiany ofert między pośrednikami, w którym mamy dostęp do niepublikowanych nigdzie ofert. Pracując tylko z pośrednikiem, możesz liczyć na większy wybór.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci się przygotować na wyzwanie, jakim jest kredyt i zakup nowej nieruchomości. Trzymamy za Ciebie kciuki. A jeśli chcesz przejść przez te doświadczenia z ekspertami, zapraszamy do kontaktu.

You don't have permission to register