Zakup mieszkania - samemu czy z pośrednikiem?

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem? Plusy i minusy obu rozwiązań

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych właścicieli nieruchomości. Z jednej strony możesz liczyć na oszczędność czasu, a z drugiej strony potrzebujesz dodatkowego budżetu na wynagrodzenie pośrednika. Co wybrać? W tym artykule przedstawimy Ci plusy i minusy korzystania z usług pośrednika przy wyszukiwaniu nieruchomości do zakupu.

Szukając mieszkania lub domu do zakupu, zawsze masz wybór – zająć się tym samodzielnie lub zlecić to profesjonalistom. Jak w większości usług – możesz zrobić wszystko samodzielnie, ale czy warto? Jakie plusy i minusy ma współpraca w tym zakresie z pośrednikiem? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie: zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem?

WAŻNE – co rozumiemy przez poszukiwanie mieszkania z pośrednikiem? Dzisiejszy artykuł dotyczy sytuacji, kiedy zlecasz pośrednikowi wyszukanie ofert według Twoich kryteriów. Nie mówimy o sytuacji, kiedy pośrednik, który prezentuje ofertę sprzedaży domu czy mieszkania, pobiera wynagrodzenie również od strony kupującej. Nasze biuro działa zawsze na rzecz 1 strony transakcji – tej, która zleca nam pracę.

Zakup mieszkania samemu – plusy

Zacznijmy od plusów szukania nieruchomości na własną rękę.

Oszczędność. Pośrednicy nieruchomości za swoją pracę pobierają wynagrodzenie. Jeżeli nie korzystasz z usługi pośrednika, to nie obciąża to Twojego budżetu.

Poufność. Nie dzielisz się z innymi Twoją decyzją o zakupie mieszkania. Chociaż pośrednicy zachowują dyskrecję, możesz chcieć zatrzymać tę informację tylko dla siebie.

Rozpoznanie rynku. Wiesz, gdzie mieszkania są tańsze, z jakimi właścicielami możesz się spotkać i porozmawiać samodzielnie itd. Pamiętaj jednak, że samodzielne poszukiwania wymagają większego zaangażowania i czasu w analizę ofert oraz prowadzenie negocjacji.

Zakup mieszkania - samemu czy z pośrednikiem? Plusy samodzielnych poszukiwań

Zakup mieszkania samemu – minusy

Brak dostępu do pełnej oferty. Pośrednicy mają dostęp do szerszej bazy danych nieruchomości, co oznacza, że mogą znaleźć oferty, do których samemu może być trudno dotrzeć.

Brak pomocy w weryfikacji nieruchomości. Pośrednik obiektywnie oceni Twoje kryteria poszukiwań. Często kupujący kieruje się emocjami przy wyborze nieruchomości. Dlatego dobrze mieć po swojej stronie profesjonalistę, który racjonalnie zanalizuje oferty i ich dopasowanie do Twoich kryteriów.

Brak specjalistycznej wiedzy. Bez doświadczenia w branży nieruchomości, może być Ci trudno zrozumieć wszystkie aspekty transakcji, co zwiększa ryzyko. Pośrednicy pomogą Ci ocenić nieruchomość i wiedzą jakie pytania zadać, aby mieć pewność, że to najlepszy wybór. Najczęściej pośrednik ma sprawdzonych specjalistów, z którymi się skonsultujesz w razie potrzeby – zaufanego doradcę kredytowego, notariusza, inspektora, czasami ekipę budowlaną. Może się to wydawać błahe, jednak zobaczysz, ile warte są dobre kontakty do sprawdzonych profesjonalistów.

Większe obciążenie formalnościami. Samodzielne poszukiwania oznaczają, że będziesz musiał sam załatwiać wszelkie formalności, co może być czasochłonne i wymagać dodatkowego wysiłku.

Negocjacje mogą być trudniejsze. Bez doświadczenia negocjacyjnego pośredników, samodzielne negocjacje warunków transakcji mogą być wyzwaniem, co może wpłynąć na ostateczny rezultat.

Zakup mieszkania - samemu czy z pośrednikiem? Minusy samodzielnych poszukiwań

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem? Czas na wady i zalety współpracy z pośrednikiem.

A może szukasz teraz mieszkania lub domu w Poznaniu i okolicach? Wybierz nieruchomość z naszej oferty, chętnie Ci ją pokażemy!

Zakup mieszkania z pośrednikiem – plusy

Oszczędność czasu i wygoda. Nie przeglądasz ogłoszeń w czasie, kiedy nadszedł czas na zabawę z dziećmi. Nie dzwonisz do sprzedających, kiedy Twój szef wychodzi z pokoju. Na podstawie Twoich kryteriów pośrednik znajdzie oferty za Ciebie i zaproponuje Ci te, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Dostęp do ofert „spod lady”. Nie znajdziesz ich na popularnych portalach internetowych. Pośrednicy, dzięki systemowi MLS oraz dzięki współpracy, dostarczą Ci oferty, których nie znajdziesz sam. Szczególnie ważne jest to teraz (grudzień 2023 r.), kiedy licytacje i rezerwacje mieszkań w ciemno są na porządku dziennym.

Gwarancja bezpieczeństwa transakcji. Pośrednik sprawdzi stan prawny nieruchomości, przygotuje umowy i zadba o wszystkie formalności. Dodatkowo pośrednik jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, co pozwala Ci spać spokojnie.

Pośrednik negocjuje dla Ciebie. Negocjacje to nie tylko cena, ale również pozostałe warunki transakcji (wysokość zadatku, termin wydania nieruchomości, wyposażenie nieruchomości). Jeśli nie czujesz się dobrze w negocjacjach, pozwól, żeby pośrednik rozmawiał ze sprzedającym. Pośrednik zna rynek i wie, jak argumentować na swoją korzyść.

Zakup mieszkania - samemu czy z pośrednikiem? Plusy szukania z pośrednikiem

Zakup mieszkania z pośrednikiem – minusy

Oczywiście nie ma rozwiązań bez wad. Jakie są minusy zlecenia poszukiwania pośrednikowi?

Zapłacisz pośrednikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę. Warto to uwzględnić w budżecie.

Prawdopodobnie obejrzysz mniej mieszkań 🙂 Jeżeli lubisz oglądać, jak mieszkają inni, to musimy Cię rozczarować – pośrednik będzie dążył do tego, żeby pokazać Ci kilka ofert, ale które jak najbardziej wpisują się w Twoje kryteria.

Zakup mieszkania - samemu czy z pośrednikiem? Minusy szukania z pośrednikiem

Jak widzisz, plusów i minusów obydwu rozwiązań jest sporo. Jeżeli masz dodatkowe pytania czy chcesz porozmawiać z doświadczonym doradcą, zapraszamy do kontaktu.

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem? – kto płaci?

Najprościej – ten, kto zleca pracę 🙂 Jeżeli chcesz, żeby pośrednik w Twoim imieniu przeczesywał rynek w poszukiwaniu perełki – podpisujesz umowę pośrednictwa na poszukiwanie i czekasz na wiadomość o mieszkaniu do obejrzenia 🙂

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem? – ile to kosztuje?

Zakup mieszkania – samemu czy z pośrednikiem – a ile to właściwie kosztuje? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Stawka pośrednika zależy m.in. od stopnia trudności takiego poszukiwania czy budżetu. Jeżeli chcesz zapytać o potencjalny koszt naszej współpracy, napisz do nas wiadomość lub zadzwoń.

Jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości?

Poruszyliśmy już plusy i minusy poszukiwania samodzielnego i współpracy z pośrednikiem. Jeżeli czujesz, że wolisz postawić na pomoc profesjonalisty, jak go znaleźć? Mamy dla Ciebie 4 porady.

  1. Zapytaj swoich bliskich, znajomych, czy nie znają godnego zaufania pośrednika.
  2. Wyszukaj w internecie lub social mediach. Jeżeli pośrednik ma stronę internetową lub prowadzi profil na Facebooku czy Instagramie, na pewno go znajdziesz. Wybierz tego, którego podpowiada Ci intuicja. Umów się na spotkanie i zanim zdecydujesz się na współpracę, sprawdź jak dobrze czujesz się z daną osobą – czy wzbudza Twoje zaufanie.
  3. Dołącz do grup poświęconych nieruchomościom w Twojej okolicy i sprawdź, kto się w nich wypowiada. Możesz też zapytać o rekomendacje lub opinie na temat konkretnych pośredników.
  4. Przejrzyj ogłoszenia sprzedaży nieruchomości w Twojej okolicy i zwróć uwagę na to, kto je wystawia. Jeśli ktoś profesjonalnie i na Twoim terenie sprzedaje nieruchomości, to pewnie też profesjonalnie poszuka dla Ciebie nowego miejsca na ziemi.
Jak znaleźć dobrego pośrednika? 4 źródła

Mam nadzieję, że z naszym wpisem znasz już wszystkie za i przeciw współpracy z pośrednikiem przy zakupie nieruchomości. Jeśli chcesz kupić swoje wymarzone miejsce na ziemi w Poznaniu lub okolicach, zapraszamy do kontaktu. Kupujemy dla naszych klientów zawodowo!

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register