Akt notarialny mieszkania – czym jest i co powinieneś wiedzieć?

Planujesz kupno swojego wymarzonego mieszkania i zastanawiasz się, co to właściwie jest ten tajemniczy „akt notarialny mieszkania„? Bez obaw! W tym artykule rozwiejemy wątpliwości, odpowiemy na pytania i wyjaśnimy, dlaczego akt notarialny odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu czy sprzedaży nieruchomości. Zaczynajmy!

Czym jest akt notarialny mieszkania?

Akt notarialny to szczególna forma dokonania czynności prawnej. Brzmi jak coś skomplikowanego? Już wyjaśniamy! Pewne działania prawne, takie jak sprzedaż nieruchomości, muszą być dokonane w formie aktu notarialnego. Inaczej nie są dokonane zgodnie z polskimi przepisami prawnymi.

Czy akt notarialny mieszkania jest aktem własności mieszkania?

Akt notarialny to forma dokonania czynności prawnej. Jeżeli kupiłeś mieszkanie, to zawarłeś umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Kiedy znajdziesz w domu teczkę z napisem „akt notarialny” nie oznacza to, że znalazłeś akt własności. W formie aktu notarialnego notariusz sporządza również inne umowy niż umowy sprzedaży. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy akt notarialny jest aktem własności, przeczytaj treść umowy.

Co zawiera akt notarialny mieszkania?

Akt notarialny zawiera:

  • dane stron (imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania),
  • treść zawartej umowy lub czynności prawnej,
  • oświadczenia stron,
  • potwierdzenie notariusza,
  • datę i miejsce podpisania,
  • załączniki (jeżeli są).
akt notarialny mieszkania - co zawiera

Dlaczego nie można samodzielnie spisać aktu notarialnego mieszkania?

Korzystanie z formy aktu notarialnego ma ogromne znaczenie, ponieważ czynność prawna bez jej przestrzegania jest po prostu nieważna! Przykładowo umowa sprzedaży nieruchomości, sporządzona w zwykły, pisemny sposób, nie ma mocy prawnej. Innymi słowy – nie przekazuje ona praw własności nabywcy.

Dlaczego wizyta u notariusza jest konieczna?

Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego to umowa opracowana przez notariusza. Dlaczego umowę przygotowuje notariusz? Powód jest prosty: akt notarialny ma głównie na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Co to oznacza dla Ciebie? Dzięki temu masz pewność, że dana czynność została dokonana prawidłowo, przez osoby uprawnione, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jaką rolę pełni notariusz?

Notariusz dba o zgodność działań i bezpieczeństwo stron. Jego zadaniem jest potwierdzenie tożsamości i uprawnień osób uczestniczących w czynnościach, takich jak sprzedaż nieruchomości. W praktyce czuwa, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem, jednocześnie zabezpieczając interesy obu stron.

Czy akt notarialny można cofnąć?

W większości przypadków aktu notarialnego nie można po prostu cofnąć. Może być unieważniony tylko w szczególnych sytuacjach, takich jak:

  • błąd,
  • fałszerstwo,
  • istotna zmiana warunków,
  • naruszenie prawa.
akt notarialny mieszkania - czy można cofnąć?

Jest to proces skomplikowany i wymaga podjęcia działań prawnych przed odpowiednim organem.

Kiedy akt notarialny jest nieważny?

Akt notarialny może być uznany za nieważny w przypadku błędu, fałszerstwa, braku zdolności do czynności prawnej, naruszenia prawa lub procedur, a także w sytuacji istotnych zmian w okolicznościach po jego sporządzeniu.


Mamy nadzieję, że wiesz już (prawie) wszystko o akcie notarialnym. Pamiętaj, że przy sprzedaży czy kupnie nieruchomości, możesz liczyć na pomoc notariusza, a także pośrednika (jeżeli takiego masz). Jeżeli szukasz pośrednika z Poznania lub okolic – skontaktuj się z nami, z naszymi klientami świętowaliśmy dziesiątki aktów notarialnych 🙂

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register