Najlepsze biuro nieruchomości w Poznaniu – jak wybrać właściwego pośrednika nieruchomości? 9 kluczowych kwestii

Zanim założyliśmy nasze biuro nieruchomości, zawsze myśleliśmy, że wybór biura to czysta formalność. Do czasu kiedy sami sprzedawaliśmy nasze mieszkanie w Poznaniu. Spisaliśmy nasze doświadczenia w 9 kluczowych lekcji, które każdy z nas powinien znać, zanim podpisze umowę z biurem nieruchomości.

Co oznacza dobre biuro nieruchomości?

Zanim zaczniemy wymieniać najważniejsze kwestie uściślijmy, co wg nas oznacza dobre biuro nieruchomości. Podajemy  uniwersalne cechy, jakich należy wymagać od profesjonalisty w tej branży.

Dobry pośrednik nieruchomości – obiektywne cechy

Jakie kryteria musi spełnić osoba, która chce prowadzić biuro nieruchomości?
Pośrednik musi:

Te 3 rzeczy wynikają wprost z Ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak wybrać swojego pośrednika nieruchomości w Poznaniu? 9 kluczowych kwestii

Nieważne, czy przed Tobą sprzedaż czy wynajem – przy wyborze agenta nieruchomości – zwróć uwagę na te 9 spraw.

Doświadczenie agenta nieruchomości

Kiedy sprzedajesz lub wynajmujesz swoje mieszkanie czy dom, na pewno zależy Ci na tym, żeby transakcją zajęła się kompetentna osoba. Doświadczenie to kluczowa kwestia, szczególnie w tej branży. Kryzysy czy lokalne wahania rynku nie są tak rzadkie, jak może Ci się wydawać. Właśnie dlatego po swojej stronie warto mieć partnera, który niejedno widział i wie, jak najlepiej zabezpieczyć Twoje interesy.

Jak sprawdzić, od ilu lat pośrednik działa na rynku? Najprościej zapytać 🙂 A jeżeli spotkanie z agentem dopiero przed Tobą, możesz sprawdzić, od ilu lat prowadzi firmę albo spółkę. Możesz zajrzeć też na LinkedIna.

Wiedza o lokalnym rynku

Doświadczenie na lokalnym rynku nieruchomości to wg nas, obok doświadczenia, absolutna podstawa. Wyobraź sobie sytuację, że zgłaszasz się do pośrednika, bo chcesz kupić mieszkanie na wynajem w Poznaniu. Postanowiłeś, że będziesz wynajmował mieszkanie kilku studentom na osobne pokoje. A trafiasz na niezbyt doświadczonego lokalnie pośrednika, który zabiera Cię na oglądanie mieszkania na… Chartowie. Chociaż nie ma tam żadnej uczelni 🙁

Lokalny rynek nieruchomości

Wykształcenie i szkolenia

Kiedy szukasz swojego agenta do spraw nieruchomości, zapytaj go o studia, licencje, kursy i ostatnie szkolenia. Kierunkowe wykształcenie i ciągły rozwój to znak, że agentowi zależy, zna się na swojej pracy i nadąża za stale zmieniającym się rynkiem.

Ja rozpoczęłam swoją karierę w branży pośrednictwa 16 lat temu, właśnie od studiów podyplomowych (2008-2010). Rok później, w 2011, uzyskałam licencję zawodową po praktykach w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Od tego czasu szkolenia to nasz priorytet. Czego nauczyliśmy się w 2023 r. przeczytasz w naszym podsumowaniu ubiegłego roku.

wykształcenie agenta nieruchomości

Polecenia, rekomendacje, opinie

Jak wybrać swojego pośrednika nieruchomości? Zdaj się na opinię innych. Najprościej zapytać swoich znajomych czy krewnych, którzy przeszli niedawno przez transakcję nieruchomościową, czy mogą polecić Ci swojego pośrednika.

Ryszard Wąsikiewicz
Ryszard Wąsikiewicz
2024-03-12
Z przyjemnością rekomendujemy Panią Anię jako wyjątkowo kompetentnego i zaangażowanego pośrednika nieruchomości. Współpraca z nią była niezwykle owocna i satysfakcjonująca. Jej cenne rady i wskazówki były nieocenione, pomogły nam podjąć najlepsze decyzje w związku z wynajmem naszego mieszkania. Pani Ania wykazała się nie tylko bardzo dobrą znajomością rynku nieruchomości, ale także niezwykłą troską o nasze potrzeby i oczekiwania. Jej doświadczenie oraz umiejętności komunikacyjne przyczyniły się do sprawnego przebiegu całego procesu. Jej zaangażowanie i skrupulatność zasługują na najwyższe uznanie. Podczas współpracy z Panią Anią czuliśmy się zaopiekowani i pewni, że nasze interesy są w najlepszych rękach. Z czystym sumieniem polecam Panią Anię każdemu, kto poszukuje rzetelnego i profesjonalnego pośrednika nieruchomości, gotowego zatroszczyć się o potrzeby i cele klienta.
Bartosz Bagrowski
Bartosz Bagrowski
2024-03-04
Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Ani za pomoc. Dwukrotnie korzystaliśmy z jej usług. Raz przy wynajmie mieszkanie i raz przy jego sprzedaży. Jej zaangażowanie i profesjonalne podejście do każdej sprawy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jesteśmy przekonani że każdy kto skorzysta z usług Pani Ani będzie zadowolony. To osoba godna polecenia pod każdym względem!
Lilianna Jędrzejczak
Lilianna Jędrzejczak
2024-01-08
Anię miałam okazję poznać prywatnie na wiele lat przed decyzją o zakupie własnego mieszkania. Byłyśmy raczej dalszymi znajomymi ale ogromne wrażenie wywarła na mnie pasja, z jaką opowiadała o swojej pracy i nacisk, jaki kładła w swoich wypowiedziach, na relacje z ludźmi. Gdy w roku 2023 ruszył program kredyt 2%, z którego chciałam skorzystać, byłam pewna, że chętnych będzie więcej i może być trudno cokolwiek znaleźć na własną rękę. Zdecydowałam się poprosić o pomoc Anię, mając z tyłu głowy wartości, którymi się kieruje. Sytuacja na rynku była bardzo trudna. Ceny mieszkań mocno rosły z miesiąca na miesiąc, oferty schodzily w ciągu paru godzin. W tym wszystkim Ania znalazła mieszkanie, które spełniło wszystkie warunki oraz zmieściło się w budżecie. Ania, dosłownie, wyczarowała mi spod ziemi mieszkanie, z którego aktualnie piszę ten komentarz. Aniu, DZIĘKUJĘ!
Jagoda Przybysz
Jagoda Przybysz
2023-12-04
Pani Ania w swoich działaniach wyszła znacznie poza zakres Naszej umowy - oczywiście w pozytywnym kontekście. Dziękujemy, że w trakcie współpracy pokazała Nam Pani swoje ludzkie, pełne empatii i zrozumienia oblicze. Duże doświadczenie, profesjonalizm, bezpieczeństwo transakcji, odpowiedzialność były widoczne na każdym kroku. Dziękujemy za spełnienie Naszego marzenia o zmianie lokum. Wszystkiego dobrego Pani Aniu !
Paulina Brynczka
Paulina Brynczka
2023-07-12
Nieruchomości pełne empatii i wsparcia. To Bylewscy Nieruchomości. Dziękuje!
Kalina Kaptur
Kalina Kaptur
2023-03-03
Pełen profesjonalizm!!! Szybko, sprawnie, z uśmiechem na twarzy. Polecam każdemu, kto chce szybko i sprawnie wynająć lub sprzedać swoją nieruchomość. Skorzystanie z usług Ani pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy związane z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata na najemcę czy też kupca. To już moja kolejna umowa z Bylewscy Nieruchomosci-na pewno nie ostatnia😊
Erwin Daniel
Erwin Daniel
2023-01-31
Polecam współpracę z biurem! Profesjonalne podejście w kwestii wynajmu mieszkania. Szukanie najemców oraz zawarcie umowy przebiegło ekspresowo.
Malgorzata Krupka
Malgorzata Krupka
2023-01-30
Profesjonalne biuro z bardzo sympatycznymi oraz kopetentnymi osobami .Bardzo sprawnie i rzetelnie. Polecamy i napewno jeszcze wrócimy. Dziękujemy🙂

Sprawdź, czy w internecie dominują pozytywne czy negatywne opinie. Nie skupiaj się tylko na tych pierwszych, ale zwróć uwagę na drugie. Dlaczego miałbyś to robić? Jeżeli biuro nie zareaguje na słowa krytyki, nie spróbuje rozwiązać sprawy, jak Ty byś się poczuł w skórze osoby, która napisała opinię? Zlekceważony?

Współpraca agenta z innymi biurami nieruchomości

Jesteśmy zdania, że podpisanie umowy z agentem, który nie współpracuje z innymi biurami, to błąd który może spowodować stratę czasu i pieniędzy. Dlaczego? Przeczytaj historię Justyny. 

Justyna – nasza klientka, dla której szukamy 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu, bo przeprowadza się z Warszawy. Justynie zależy na szybkim połączeniu autobusem na lotnisko, jej rodzina mieszka w Hiszpanii i zamierza ją odwiedzać. Szukamy na portalach i znajdujemy! Mieszkanie idealne dla Justyny:

✔️ 1 linia na lotnisko, 15 minut i będzie w terminalu,

✔️ 2-pokojowe, a aż 50 m², świetnie, bo Justyna chce przestrzeni,

✔️ mieści się w budżecie, jakby skrojone pod naszą klientkę.

Biuro nieruchomości - współpraca z innymi

Dzwonimy do pośrednika, który oferuje tę ofertę:

  • Dzień dobry, mówi Ania Bylewska z Biura Bylewscy Nieruchomości, czy mieszkanie przy ul. Kwiatowej jest aktualne?
  • Dzień dobry, tak, ale ja nie współpracuję z innymi biurami.

Dlaczego tak się czasami dzieje? Niestety, część pośredników nie współpracuje z innymi biurami. Najczęściej dlatego, że liczą na wynagrodzenie z 2. strony transakcji, czyli od naszej klientki, bo nie zagwarantowali sobie wynagrodzenia od klienta zlecającego im sprzedaż. Tym samym blokują też ofertę swojego klienta. Moja klientka Justyna  nie chce płacić podwójnego wynagrodzenia – nam, którym zleciła poszukiwanie nieruchomości i biuru, które wymaga od niej prowizji. 

Jak zakończy się ta historia? Brak transakcji, którą moglibyśmy zamknąć w tydzień. Jeżeli miałbyś zapamiętać jedną rzecz z tego wpisu, to jest ta kwestia. Zawsze pytaj swojego agenta, czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości.

Jakość pracy agenta

Chociaż w pośrednictwie nie możesz liczyć na okres próbny usługi, jest pewien sposób, żeby zorientować się, jak pracuje wybrany agent. Sprawdź, jak wyglądają oferty pośrednika na stronie internetowej biura. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  • Czy oferty są aktualne? 
  • Czy zdjęcia przyciągają uwagę, a opis jest atrakcyjny? Jeżeli już jako kupca oferty Cię zniechęcają, Twoje mieszkanie czy dom będą wyglądały podobnie.
  • Czy strona internetowa biura wzbudza zaufanie?
  • Dodatkowo sprawdź też profile w social mediach pośrednika – czy promuje tam swoje oferty? Facebook czy Instagram to świetne miejsce, żeby dotrzeć do klientów zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Licencja pośrednika nieruchomości

Chociaż licencja nie jest już wymagana od 10 lat, warto sprawdzić, czy pośrednik takową ma. Na co możesz liczyć we współpracy z licencjonowanym pośrednikiem?

  • Kierunkowe wykształcenie agenta, 
  • odbyte praktyki zawodowe lub 
  • ukończony kurs.

Dodatkowo zdał egzamin i zobowiązał się działać na rynku etycznie. Jak sprawdzić, czy pośrednik posiada licencję? Wystarczy, że skorzystasz tej wyszukiwarki i wpiszesz imię i nazwisko agenta. Powinieneś zobaczyć taki wpis

Licencja pośrednika nieruchomości

Uczestnictwo w organizacjach branżowych

Organizacje branżowe biura nieruchomości

Czy Twój wybrany agent jest członkiem stowarzyszenia, m.in. WSPON – Wielkopolskiego Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami?

Aktywnie pracuje na rzecz całej branży? To, czy agent jest członkiem WSPON sprawdzisz tutaj. 

Osobowość, atmosfera

Last, but not least. Pośrednik nieruchomości to osoba, z którą będziesz pracować przynajmniej przez kilka tygodni, jeżeli nie miesięcy. Dobry pośrednik powinien być komunikatywny i empatyczny. Warto też, żeby umiał budować relacje.

Jak nie wybierzesz dobrego pośrednika (nie tylko w Poznaniu)? 3 najczęstsze błędy

Jeżeli klienci trafiają do nas, bo byli niezadowoleni z obsługi przez innego pośrednika, najczęściej dzieje się tak z 3 powodów. Jakich?

Niesprawdzenie opinii o przyszłym agencie

Dobre biuro nieruchomości

Pierwszy błąd, jaki możesz popełnić – nie sprawdzasz opinii danego pośrednika nieruchomości. Gdzie sprawdzić takie opinie? Na profilu Google Maps, czy na Facebooku.

Ryszard Wąsikiewicz
Ryszard Wąsikiewicz
2024-03-12
Z przyjemnością rekomendujemy Panią Anię jako wyjątkowo kompetentnego i zaangażowanego pośrednika nieruchomości. Współpraca z nią była niezwykle owocna i satysfakcjonująca. Jej cenne rady i wskazówki były nieocenione, pomogły nam podjąć najlepsze decyzje w związku z wynajmem naszego mieszkania. Pani Ania wykazała się nie tylko bardzo dobrą znajomością rynku nieruchomości, ale także niezwykłą troską o nasze potrzeby i oczekiwania. Jej doświadczenie oraz umiejętności komunikacyjne przyczyniły się do sprawnego przebiegu całego procesu. Jej zaangażowanie i skrupulatność zasługują na najwyższe uznanie. Podczas współpracy z Panią Anią czuliśmy się zaopiekowani i pewni, że nasze interesy są w najlepszych rękach. Z czystym sumieniem polecam Panią Anię każdemu, kto poszukuje rzetelnego i profesjonalnego pośrednika nieruchomości, gotowego zatroszczyć się o potrzeby i cele klienta.
Bartosz Bagrowski
Bartosz Bagrowski
2024-03-04
Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Ani za pomoc. Dwukrotnie korzystaliśmy z jej usług. Raz przy wynajmie mieszkanie i raz przy jego sprzedaży. Jej zaangażowanie i profesjonalne podejście do każdej sprawy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jesteśmy przekonani że każdy kto skorzysta z usług Pani Ani będzie zadowolony. To osoba godna polecenia pod każdym względem!
Lilianna Jędrzejczak
Lilianna Jędrzejczak
2024-01-08
Anię miałam okazję poznać prywatnie na wiele lat przed decyzją o zakupie własnego mieszkania. Byłyśmy raczej dalszymi znajomymi ale ogromne wrażenie wywarła na mnie pasja, z jaką opowiadała o swojej pracy i nacisk, jaki kładła w swoich wypowiedziach, na relacje z ludźmi. Gdy w roku 2023 ruszył program kredyt 2%, z którego chciałam skorzystać, byłam pewna, że chętnych będzie więcej i może być trudno cokolwiek znaleźć na własną rękę. Zdecydowałam się poprosić o pomoc Anię, mając z tyłu głowy wartości, którymi się kieruje. Sytuacja na rynku była bardzo trudna. Ceny mieszkań mocno rosły z miesiąca na miesiąc, oferty schodzily w ciągu paru godzin. W tym wszystkim Ania znalazła mieszkanie, które spełniło wszystkie warunki oraz zmieściło się w budżecie. Ania, dosłownie, wyczarowała mi spod ziemi mieszkanie, z którego aktualnie piszę ten komentarz. Aniu, DZIĘKUJĘ!
Jagoda Przybysz
Jagoda Przybysz
2023-12-04
Pani Ania w swoich działaniach wyszła znacznie poza zakres Naszej umowy - oczywiście w pozytywnym kontekście. Dziękujemy, że w trakcie współpracy pokazała Nam Pani swoje ludzkie, pełne empatii i zrozumienia oblicze. Duże doświadczenie, profesjonalizm, bezpieczeństwo transakcji, odpowiedzialność były widoczne na każdym kroku. Dziękujemy za spełnienie Naszego marzenia o zmianie lokum. Wszystkiego dobrego Pani Aniu !
Paulina Brynczka
Paulina Brynczka
2023-07-12
Nieruchomości pełne empatii i wsparcia. To Bylewscy Nieruchomości. Dziękuje!
Kalina Kaptur
Kalina Kaptur
2023-03-03
Pełen profesjonalizm!!! Szybko, sprawnie, z uśmiechem na twarzy. Polecam każdemu, kto chce szybko i sprawnie wynająć lub sprzedać swoją nieruchomość. Skorzystanie z usług Ani pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy związane z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata na najemcę czy też kupca. To już moja kolejna umowa z Bylewscy Nieruchomosci-na pewno nie ostatnia😊
Erwin Daniel
Erwin Daniel
2023-01-31
Polecam współpracę z biurem! Profesjonalne podejście w kwestii wynajmu mieszkania. Szukanie najemców oraz zawarcie umowy przebiegło ekspresowo.
Malgorzata Krupka
Malgorzata Krupka
2023-01-30
Profesjonalne biuro z bardzo sympatycznymi oraz kopetentnymi osobami .Bardzo sprawnie i rzetelnie. Polecamy i napewno jeszcze wrócimy. Dziękujemy🙂

Decyzja oparta wyłącznie na cenie usług pośrednictwa

Ceny usługi pośrednictwa zaczynają się zazwyczaj od kilku tysięcy złotych. Powierzasz agentowi często cały swój majątek, więc po prostu lepiej nie kierować się tylko niską ceną usługi. Na pewno nie chcesz, żeby ktoś opiekował się Twoim mieszkaniem czy domem na pół gwizdka.

Zaniedbanie sprawdzenia legalności i uprawnień pośrednika

Ubezpieczenie OC i umowa na piśmie to warunki konieczne przy wyborze agencji nieruchomości. Jeżeli ktoś nie pilnuje formalności na początku Waszej współpracy, jaką masz pewność, że dopilnuje dokumentów potrzebnych do transakcji?


Znalezienie idealnego agenta nieruchomości to dopiero początek Twojej przygody na rynku nieruchomości. Niezależnie od tego, czy szukasz domu swoich marzeń, czy chcesz sprzedać swoją nieruchomość – właściwy wybór pośrednika to klucz do sukcesu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami, a pokażemy Ci, jak możemy zmienić Twoje doświadczenia na rynku nieruchomości w coś wyjątkowego.

Witam Mam na imię Ania, i tak się szczęśliwie złożyło, że na pod koniec 2019 roku powołałam do życia swoje biuro nieruchomości. W branży jestem już od ponad 15 lat. Na początku drogi skończyłam studia podyplomowe z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w 2011 roku zdobyłam licencję zawodową. Przez kilka lat ściśle współpracowałam z zarządem firmy budowlanej i prowadziłam biuro sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz z mężem realizujemy również własne projekty inwestorskie. Moja praca to moja pasja i nie wyobrażam sobie zajmować się czymś innym. Lubię ludzi, zawsze dostrzegam w nich to co najlepsze. Mam w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości Moi klienci mówią, że jestem osobą godną zaufania – co chętnie potwierdzają pisząc dla mnie referencje W myśl tego czego zawsze uczyli mnie rodzice, wyznaję zasadę "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Prywatnie cenię sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubię koty (marzę o psie), dobry film i/lub książkę. Najlepszym relaxem dla mnie jest obcowanie z naturą - w ciszy :)

You don't have permission to register