Najlepsze biuro nieruchomości w Poznaniu – jak wybrać właściwego pośrednika nieruchomości? 9 kluczowych kwestii
Zanim założyliśmy nasze biuro nieruchomości, zawsze myśleliśmy, że wybór biura to czysta formalność. Do czasu kiedy sami sprzedawaliśmy nasze mieszkanie w Poznaniu. Spisaliśmy nasze doświadczenia w 9 kluczowych lekcji, które każdy z nas powinien znać, zanim podpisze umowę z biurem nieruchomości.
Co oznacza dobre biuro nieruchomości?
Zanim zaczniemy wymieniać najważniejsze kwestie uściślijmy, co wg nas oznacza dobre biuro nieruchomości. Podajemy uniwersalne cechy, jakich należy wymagać od profesjonalisty w tej branży.
Dobry pośrednik nieruchomości – obiektywne cechy
Jakie kryteria musi spełnić osoba, która chce prowadzić biuro nieruchomości?
Pośrednik musi:
- mieć ubezpieczenie OC – zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami, agent nieruchomości ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
- być niekarany – zgodnie z ustawą wymienioną wcześniej, prawomocny wyrok za katalog przestępstw wymienionych w art. 180a Ustawy o gospodarce nieruchomościami wyklucza prowadzenie biura nieruchomości,
- podpisywać umowę pośrednictwa na piśmie lub w formie elektronicznej, czyli z kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Te 3 rzeczy wynikają wprost z Ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Jak wybrać swojego pośrednika nieruchomości w Poznaniu? 9 kluczowych kwestii
Nieważne, czy przed Tobą sprzedaż czy wynajem – przy wyborze agenta nieruchomości – zwróć uwagę na te 9 spraw.
Doświadczenie agenta nieruchomości
Kiedy sprzedajesz lub wynajmujesz swoje mieszkanie czy dom, na pewno zależy Ci na tym, żeby transakcją zajęła się kompetentna osoba. Doświadczenie to kluczowa kwestia, szczególnie w tej branży. Kryzysy czy lokalne wahania rynku nie są tak rzadkie, jak może Ci się wydawać. Właśnie dlatego po swojej stronie warto mieć partnera, który niejedno widział i wie, jak najlepiej zabezpieczyć Twoje interesy.
Jak sprawdzić, od ilu lat pośrednik działa na rynku? Najprościej zapytać 🙂 A jeżeli spotkanie z agentem dopiero przed Tobą, możesz sprawdzić, od ilu lat prowadzi firmę albo spółkę. Możesz zajrzeć też na LinkedIna.
Wiedza o lokalnym rynku
Doświadczenie na lokalnym rynku nieruchomości to wg nas, obok doświadczenia, absolutna podstawa. Wyobraź sobie sytuację, że zgłaszasz się do pośrednika, bo chcesz kupić mieszkanie na wynajem w Poznaniu. Postanowiłeś, że będziesz wynajmował mieszkanie kilku studentom na osobne pokoje. A trafiasz na niezbyt doświadczonego lokalnie pośrednika, który zabiera Cię na oglądanie mieszkania na… Chartowie. Chociaż nie ma tam żadnej uczelni 🙁
Wykształcenie i szkolenia
Kiedy szukasz swojego agenta do spraw nieruchomości, zapytaj go o studia, licencje, kursy i ostatnie szkolenia. Kierunkowe wykształcenie i ciągły rozwój to znak, że agentowi zależy, zna się na swojej pracy i nadąża za stale zmieniającym się rynkiem.
Ja rozpoczęłam swoją karierę w branży pośrednictwa 16 lat temu, właśnie od studiów podyplomowych (2008-2010). Rok później, w 2011, uzyskałam licencję zawodową po praktykach w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Od tego czasu szkolenia to nasz priorytet. Czego nauczyliśmy się w 2023 r. przeczytasz w naszym podsumowaniu ubiegłego roku.
Polecenia, rekomendacje, opinie
Jak wybrać swojego pośrednika nieruchomości? Zdaj się na opinię innych. Najprościej zapytać swoich znajomych czy krewnych, którzy przeszli niedawno przez transakcję nieruchomościową, czy mogą polecić Ci swojego pośrednika.
Sprawdź, czy w internecie dominują pozytywne czy negatywne opinie. Nie skupiaj się tylko na tych pierwszych, ale zwróć uwagę na drugie. Dlaczego miałbyś to robić? Jeżeli biuro nie zareaguje na słowa krytyki, nie spróbuje rozwiązać sprawy, jak Ty byś się poczuł w skórze osoby, która napisała opinię? Zlekceważony?
Współpraca agenta z innymi biurami nieruchomości
Jesteśmy zdania, że podpisanie umowy z agentem, który nie współpracuje z innymi biurami, to błąd który może spowodować stratę czasu i pieniędzy. Dlaczego? Przeczytaj historię Justyny.
Justyna – nasza klientka, dla której szukamy 2-pokojowego mieszkania w Poznaniu, bo przeprowadza się z Warszawy. Justynie zależy na szybkim połączeniu autobusem na lotnisko, jej rodzina mieszka w Hiszpanii i zamierza ją odwiedzać. Szukamy na portalach i znajdujemy! Mieszkanie idealne dla Justyny:
✔️ 1 linia na lotnisko, 15 minut i będzie w terminalu,
✔️ 2-pokojowe, a aż 50 m², świetnie, bo Justyna chce przestrzeni,
✔️ mieści się w budżecie, jakby skrojone pod naszą klientkę.
Dzwonimy do pośrednika, który oferuje tę ofertę:
- Dzień dobry, mówi Ania Bylewska z Biura Bylewscy Nieruchomości, czy mieszkanie przy ul. Kwiatowej jest aktualne?
- Dzień dobry, tak, ale ja nie współpracuję z innymi biurami.
- …
Dlaczego tak się czasami dzieje? Niestety, część pośredników nie współpracuje z innymi biurami. Najczęściej dlatego, że liczą na wynagrodzenie z 2. strony transakcji, czyli od naszej klientki, bo nie zagwarantowali sobie wynagrodzenia od klienta zlecającego im sprzedaż. Tym samym blokują też ofertę swojego klienta. Moja klientka Justyna nie chce płacić podwójnego wynagrodzenia – nam, którym zleciła poszukiwanie nieruchomości i biuru, które wymaga od niej prowizji.
Jak zakończy się ta historia? Brak transakcji, którą moglibyśmy zamknąć w tydzień. Jeżeli miałbyś zapamiętać jedną rzecz z tego wpisu, to jest ta kwestia. Zawsze pytaj swojego agenta, czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości.
Jakość pracy agenta
Chociaż w pośrednictwie nie możesz liczyć na okres próbny usługi, jest pewien sposób, żeby zorientować się, jak pracuje wybrany agent. Sprawdź, jak wyglądają oferty pośrednika na stronie internetowej biura. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
- Czy oferty są aktualne?
- Czy zdjęcia przyciągają uwagę, a opis jest atrakcyjny? Jeżeli już jako kupca oferty Cię zniechęcają, Twoje mieszkanie czy dom będą wyglądały podobnie.
- Czy strona internetowa biura wzbudza zaufanie?
- Dodatkowo sprawdź też profile w social mediach pośrednika – czy promuje tam swoje oferty? Facebook czy Instagram to świetne miejsce, żeby dotrzeć do klientów zainteresowanych kupnem nieruchomości.
Licencja pośrednika nieruchomości
Chociaż licencja nie jest już wymagana od 10 lat, warto sprawdzić, czy pośrednik takową ma. Na co możesz liczyć we współpracy z licencjonowanym pośrednikiem?
- Kierunkowe wykształcenie agenta,
- odbyte praktyki zawodowe lub
- ukończony kurs.
Dodatkowo zdał egzamin i zobowiązał się działać na rynku etycznie. Jak sprawdzić, czy pośrednik posiada licencję? Wystarczy, że skorzystasz tej wyszukiwarki i wpiszesz imię i nazwisko agenta. Powinieneś zobaczyć taki wpis
Uczestnictwo w organizacjach branżowych
Czy Twój wybrany agent jest członkiem stowarzyszenia, m.in. WSPON – Wielkopolskiego Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami?
Aktywnie pracuje na rzecz całej branży? To, czy agent jest członkiem WSPON sprawdzisz tutaj.
Osobowość, atmosfera
Last, but not least. Pośrednik nieruchomości to osoba, z którą będziesz pracować przynajmniej przez kilka tygodni, jeżeli nie miesięcy. Dobry pośrednik powinien być komunikatywny i empatyczny. Warto też, żeby umiał budować relacje.
Jak nie wybierzesz dobrego pośrednika (nie tylko w Poznaniu)? 3 najczęstsze błędy
Jeżeli klienci trafiają do nas, bo byli niezadowoleni z obsługi przez innego pośrednika, najczęściej dzieje się tak z 3 powodów. Jakich?
Niesprawdzenie opinii o przyszłym agencie
Pierwszy błąd, jaki możesz popełnić – nie sprawdzasz opinii danego pośrednika nieruchomości. Gdzie sprawdzić takie opinie? Na profilu Google Maps, czy na Facebooku.
Decyzja oparta wyłącznie na cenie usług pośrednictwa
Ceny usługi pośrednictwa zaczynają się zazwyczaj od kilku tysięcy złotych. Powierzasz agentowi często cały swój majątek, więc po prostu lepiej nie kierować się tylko niską ceną usługi. Na pewno nie chcesz, żeby ktoś opiekował się Twoim mieszkaniem czy domem na pół gwizdka.
Zaniedbanie sprawdzenia legalności i uprawnień pośrednika
Ubezpieczenie OC i umowa na piśmie to warunki konieczne przy wyborze agencji nieruchomości. Jeżeli ktoś nie pilnuje formalności na początku Waszej współpracy, jaką masz pewność, że dopilnuje dokumentów potrzebnych do transakcji?
Znalezienie idealnego agenta nieruchomości to dopiero początek Twojej przygody na rynku nieruchomości. Niezależnie od tego, czy szukasz domu swoich marzeń, czy chcesz sprzedać swoją nieruchomość – właściwy wybór pośrednika to klucz do sukcesu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami, a pokażemy Ci, jak możemy zmienić Twoje doświadczenia na rynku nieruchomości w coś wyjątkowego.