Wynajem mieszkania- 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Wynajem mieszkania to nie tylko podpisanie umowy i przekazanie kluczy. Odkryj 5 kluczowych kroków do bezpiecznego wynajęcia Twojego mieszkania. Nasz poradnik pokaże Ci, jak spać spokojnie i też mieć kontrolę nad każdym aspektem wynajmu. Gotowy na bezpieczny wynajem Twojego mieszkania?
Przygotuj mieszkanie do najmu
Chcesz, żeby Twoje mieszkanie szybko znalazło odpowiedniego najemcę? Przygotuj się na trochę (fizycznej) pracy. Zanim otworzysz drzwi potencjalnym najemcom, zadbaj odpowiednio o każdy kąt. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim praktyczności. Przegląd mieszkania pod kątem ewentualnych napraw, drobnych usterek czy awarii, a także gruntowne sprzątanie stworzą pozytywne pierwsze wrażenie. A jeśli czeka Cię większy remont, nasz inżynier Przemek, może wykonać przegląd Twojego mieszkania.
Opublikuj swoją ofertę
Mieszkanie lśni? Świetnie, czas ogłosić wszystkim , że masz mieszkanie do wynajęcia. Ale nie martw się, nie chodzi nam o to, żebyś stał na środku poznańskiego rynku 😉 Skorzystajmy z potęgi internetu. Zebraliśmy dla Ciebie listę najpopularniejszych portali.
Co publikować na portalach? Dobrej jakości zdjęcia i przyciągający opis!
Jak zrobić dobre zdjęcia?
Czy zdjęcia od fotografa to must have? My traktujemy sesję u fotografa jako inwestycję i Ciebie zachęcamy do tego samego. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, zrób zdjęcia samodzielnie. O co zadbać?
- Naturalne światło to Twój sprzymierzeniec. Zaplanuj mini sesję około 13-14.
- Usuń z mieszkania wszystkie niepotrzebne rzeczy.
- Zadbaj o ostrość i zrób zdjęcia poziomo.
Wynajem mieszkania- Co napisać w opisie oferty?
Przygotuj atrakcyjny opis, który podkreśli unikalne cechy Twojego mieszkania. O czym pamiętać?
- Lokalizacja – ulica, osiedle, dzielnica.
- Okolica – co najemca znajdzie w bliskiej okolicy,
- Opis mieszkania – liczba pokoi, piętro, wyposażenie.
- Warunki najmu:
- czynsz najmu,
- opłaty eksploatacyjne,
- kaucja,
- czas trwania umowy.
Nie śpiesz się z wyborem najemcy
Rozmowy z potencjalnymi najemcami to najtrudniejszy etap dla wielu właścicieli mieszkań. O co pytać oglądających?
- Zarobki – to krępujący temat, ale spójrz na to z innej perspektywy. Twoja nieruchomość jest warta, np. 500 000 zł. Pytaniem o zarobki chcemy się upewnić, że najemcę będzie stać na czynsz i resztę opłat.
- Zadawaj ogólne pytania, np. o pracę, styl życia, poprzednie mieszkanie, hobby i sprawdź, czy odpowiedzi najemcy Cię nie niepokoją.
- Kiedy wynajmujemy mieszkania naszych klientów, pytamy oglądających oto …, czy potrafią wymienić żarówkę! Dlaczego? Chcemy, żeby najem był dla naszych klientów bezproblemowy. Wizyta u najemców, żeby wymienić uszczelkę w kranie to zdecydowanie problem 🙂
Wynajęliśmy ponad 50 nieruchomości naszych klientów i żadne pytanie nie jest nam straszne! Jeżeli chcesz powierzyć najem swojego mieszkania profesjonalistom, zgłoś się do nas.
Podpisz dobrą umowę najmu
Bezpieczna umowa to fundament udanej transakcji wynajmu. Nie ściągaj jej z internetu i nie wypełniaj z najemcą byle szybciej. Zastanów się, na czym Ci zależy i określ kluczowe warunki umowy. Co powinno znaleźć się w dobrej umowie najmu?
- Dane stron, w tym adres,
- opis nieruchomości,
- okres trwania najmu,
- czynsz – do kiedy jest płatny, w jakiej wysokości,
- opłaty dodatkowe za media – czy są płatne w czynszu, na oddzielne konto,
- kaucja – do kiedy jest płatna, w jakiej wysokości,
- zasady najmu – np. czy zwierzęta są dozwolone,
- wypowiedzenie – czy jest możliwe, na jakich zasadach,
- dodatkowe ustalenia.
W swoich umowach doradzamy klientom, żeby wpłacenie kaucji przez najemców było warunkiem zawieszającym umowę. Brak kaucji w terminie = nieważna umowa. Dodatkowo możesz zabezpieczyć się też zawarciem umowy najmu okazjonalnego. Takie zabezpieczenie rekomendujemy swoim klientom.
Przekaż mieszkanie z protokołem
Podpisałeś umowę? Gratulacje! Nie zapomnij o protokole zdawczo-odbiorczym. Jest nie mniej ważny niż sama umowa. W protokole zdawczo-odbiorczym opisz dokładnie wyposażenie mieszkania (szczególnie jeśli meble i sprzęty są nowe). Koniecznie zrób zdjęcia – po 12 miesiącach nie będziesz pamiętać, czy to pękniecie było już od zawsze, czy to świeża sprawa.
To już wszystkie punkty w naszym mini poradniku. Mamy nadzieję, że z większą pewnością myślisz o wynajmie swojego mieszkania. Jeżeli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia w wynajmie, napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!